Jaký úvěr je nejlepší?


Přemýšlíte, zda si sjednat raději bankovní anebo nebankovní úvěr? Bojíte se, abyste v případě nebankovní hypotéky někomu nenaletěli? Nechcete dopadnout jako případy zmiňované v černé kronice?

platební karta

Pak vězte, že se nebankovní hypotéky nemusíte bát. Ba naopak, v mnoha životních situacích pro vás může být opravdu výhodná, dokonce ještě více než běžný bankovní úvěr. Nebankovní hypotéku totiž oceníte především ve chvíli, kdy přijdou na řadu libovolné komplikace, třeba v podobě záznamu v registru anebo nižších příjmů. Nadto jsou podmínky bankovních i nebankovních úvěrů vesměs velmi podobné, takže ať už si vyberete ten či onen, dost možná to ani nepoznáte. Můžete získat stejnou úrokovou míru, stejně dlouhou dobu splatnosti i jiné výhody.
Nebankovní hypotéky mají nicméně dvě velká specifika, se kterými byste měli počítat:

Prvním z nich je, že zásadní roli v tom, zda půjčku dostanete či nikoli, hraje vaše schopnost peníze splácet. Přidělení úvěru tedy ani zdaleka nezáleží na případném záznamu v registru anebo na nižších příjmech jako na tom, kolik vám měsíčně zůstane peněz poté, co odečtete z vašich příjmů pravidelné výdaje. Pokud je to dost na to, abyste mohli hradit své finanční závazky, pak máte dostatečný příjem na splácení, i když pochází z libovolných zdrojů – vždyť ani výdělek z brigády anebo rodičovského příspěvku nemusí být na překážku.

hotovost

Druhé kritérium je, že za každou nebankovní hypotéku se musíte zaručit nemovitostí v odpovídající hodnotě. Ta slouží jako pojistka toho, že dostojíte svým závazkům. Toto břemeno vás v užívání nemovitosti nebude nijak omezovat, a jakmile peníze splatíte, toto ručení okamžitě zmizí. Vhodnou nemovitostí se tak může stát prakticky cokoli od garáže až po rodinnou vilu. Důležitá je především aktuální odhadní cena této nemovitosti, protože peníze můžete získat až do výše sedmdesáti procent tohoto čísla.