Jaká okna jsou na trhu a která zvolit?

·       Okna plastová

Pokud nepatříte mezi odpůrce plastu mohou vám plastová okna velmi dobře posloužit. Během let, kdy se tato okna vyrábí prošla velkou změnou a snoubí v sobě kvalitu s příznivou cenu. Je ovšem důležité zvolit prověřeného výrobce.  Kvalitní platová okna poznáte i tak, že větší formáty nejsou nosné sami o sobě, ale obsahují kovovou výztuhu.  Dále je důležité zjistit sílu plastu, ze kterých jsou okna vyrobená. Ten se vyrábí ve třech sílách. Platí, že třída A je nejsilnější a má tloušťku 3 mm, u třídy B to je 2,7 mm a třída C by se již na trhu neměla vyskytovat. Většina plastových oken je dnes pěti či šestikomorová, ale najdou se i osmikomorová. Zásadním ukazatelem všech oken je prostup tepla. Jednotkou součinitele je W/m2K, znamená to, že se jedná o množství tepelné energie, která projde plochou okna. Platí, že čím menší hodnota, tím méně tepla utíká z interiéru. U velmi kvalitních výrobků se tato hodnota pohybuje okolo 0,7 W/m2K při hloubce rámu 80–85 mm.

okno za postelí

·       Okna dřevěná

Milovníci dřeva a přírodních materiálu si tu jistě přijdou na své. Dřevo v interiéru má své kouzlo a mít sladěná i okna je z estetického hlediska velice zajímavé. Navíc se jedná o ekologický materiál a do takové dřevostavby či roubenky by se platová okna vůbec nehodila.  Většina dřevěných oken se dnes vyrábí z lepených hranolů, které obsahují několik vrstev, tímto způsobem je dosaženo co nejvyšší stability okenního rámu. Nevýhodou dřevěných oken je nutnost jejich pravidelné údržby. Ta spočívá v tom, že např. při mytí oken 2 x ročně je nutné, abychom okna přetřeli vhodným balzámem. Prostup tepla dřevěných oken dosahuje podobných hodnot jako okna plastová.

truhlík na okně

·       Okna hliníková

V současné době je to velice oblíbený a moderní materiál s luxusním vzhledem. Bohužel tomu odpovídá i cena, která může být oproti oknům plastovým dvojnásobná, naproti tomu jsou naprosto bezúdržbová, vysoce odolná a s velmi dlouhou dobou životnosti. Hliníková okna se nejvíce hodí do velkých prosklených ploch díky nosné schopnosti samotného hliníku a mimořádné pevnosti.  Přesto, že se hliník může zdát jako špatný tepelný vodič, a tudíž nevhodný pro použití v oknech není tomu tak.  U nejkvalitnějších oken je prostup tepla okolo 0,8 až 1 W/m2K.

Jaká okna jsou na trhu a která zvolit?
3.7 (74%)10